BioDisc – biologiczna oczyszczalnia ścieków firmy Kingspan.

Czy warto?

Rodzaj oraz stopień zanieczyszczenia ścieków zmienił się w przeciągu ostatnich lat m.in. poprzez ilość chemii gospodarczej. Oczyszczalnia BioDisc firmy Kingspan Klargester to opatentowany unikalny system regulujący przepływ ścieków, w celu zachowania optymalnej efektywności oczyszczania, pomimo dużych obciążeń organicznych i częstych dopływów szczytowych (np. weekendowe, czy wieczorowe). Szkodliwe skutki nowoczesnych środków dezynfekujących i czyszczących są minimalizowane, nie wpływając przy tym znacznie na jakość końcowego produktu oczyszczenia.Oczyszczalnia typu BioDisc wyróżnia się z pośród innych produktów. Zapewnia ona właściwe działanie przy minimalnym dopływie zaledwie 10% ścieku, natomiast przy większych zrzutach chwilowych buforuje ona nieczystości, aby w późniejszym czasie mogły być one odpowiednia oczyszczone.

Przykład dla obiektów typu Hotel, lub Pensjonat:
Pełne obłożenie obiektu powoduje, że większość oczyszczalni jest w stanie zredukować zanieczyszczenia do minimum, problem jednak narasta w miesiącu "martwym", gdzie ilość osób jest znacznie mniejsza - w tym przypadku typowe oczyszczalnie biologiczne będą niedociążone tzn. do oczyszczalni będzie dopływać za mało ścieku, który jest pożywieniem dla bakterii tlenowych. Bakterie po pewnym czasie wyginą i z oczyszczalni zrobi się zwykłe szambo!Rozwiązanie jakim jest oczyszczalnia BioDisc polega na technologii złóż obrotowych. Przy odpowiednim doborze powinna działać w sposób prawidłowy, bez względu na zmienną ilość osób.

Opis działania

W celu utrzymania bezzapachowej pracy tlen dostarczany jest na obrotowe złoże tarczowe za pomocą silnika mocy od 50W do 370W . Złoże obrotowe, jakim jest układ tarcz, jest zanurzone ok. 1/3 swojej wysokości w ściekach. Powolnych ruch stwarzają warunki tlenowe niezbędne do życia bakterii tlenowych oczyszczających ściek. Technologia ta nie posiada skomplikowanych układów elektronicznych, pomp mamutowych, elektrozaworów, filtrów, sprężarek, dyfuzorów itp.Urządzenie posiada, aż cztery odseparowane strefy oczyszczania, konstrukcja jest jednak schowana w monolityczny, wykonanym z włókna szklanego zbiorniku. Całą pracę możemy obserwować z poziomu panelu kontrolnego.

OSADNIK WSTĘPNY

Ścieki trafiają do osadnika wstępnego, gdzie cząstki stałe, elementy niebiodegradowalne, osadzają się i zlepiają, tworząc osad, który powinien być usuwany 1-4 razy w ciągu roku.

Osadnik wstępny w oczyszczalni BioDisc jest jednym z większych, co powoduje zmniejszenie kosztów eksploatacji (wywóz osadów). Pojemność osadnika wpływa również na możliwość używania chemi gospodarczej, która nie zaburzy pracy urządzenia. Stężenie chemii gospodarczej jest znikome.

PIERWSZE ZŁOŻE TARCZOWE

Pozbawiona większości zawiesin ciecz przpływa do położonej wyżej, pierwszej biostrefy (obrotowe złoże). Silnik napędzający złoże obraca nim dwa razy na minutę, umożliwiając przy tym absorpcję tlenu do tworzącej się biomasy. Biomasę tworzą naturalnie występujących bakterie tlenowe, przyklejające się do tarcz. Dzięki zastosowaniu długich tarcz powstała wysokowydajna strefa wstępnego oczyszczania.

Przepływ cieczy jest kontrolowany przez system kubeczków zamontowanych na wale, a wstępnie ustalona ilość częściowo oczyszczonych ścieków jest przekazywana do drugiej strefy dysków (druga biosfera). Ścieki przekraczające pojemność kubeczka, pozostają w osadniku wstępnym, dzięki czemu w oczyszczalnia gromadzi nadmiar cieczy, nie doprowadzjąc do jej niedoczyszczenia. Zastosowanie systemu czerpakowego zapewnia stały, równomierny przepływ nieczystości pomiędzy komorami, niezależnie od wielkości zrzutu z budynku. 

DRUGIE ZŁOŻE TARCZOWE

Ścieki doprowadzane do tej sekcji są poddawane działaniu drugiej strefy biologicznej (złoże obrotowe), odseparowanej od pierwszej grupy dysków, na powierzchni których narastają kolejne warstwy biomasy. Chronione przed dużą zmiennością przepływu i szkodliwymi zanieczyszczeniami, bakterie tworzące biomasę skutecznie wykorzystują składniki ścieków jako źródło pożywienia. Ruch obrotowy pozwala na usuwanie z dysków obumarłych bakterii lub ich nadmiaru, tworząc tym samym przestrzeń do rozwoju nowych.

Zaletą technologii obrotowego złoża biologicznego jest to, że cała powierzchnia dysków jest stale regenerowana przez rozwój nowych bioorganizmów, a wszystkie obumarłe bakterie, wypłukiwane do osadnika wtórnego, są stale uzupełniane nowymi.

Ścieki oczyszczone, wolne od cząstek stałych i zanieczyszczeń opuszczają oczyszczalnię przez rurę odpływową.

Zalety wybrania oczyszczalni BioDisc

  • Brak potrzeby dosypywania bakterii
  • Brak uciążliwych zapachów
  • Cicha praca urządzenia
  • Niski koszt prądu, silnik 50W do 370W
  • 1-4 wywozów w ciągu roku
  • Zgodność z normą PN-EN 12566-3+A2:2013